Warsztaty kaligrafii średniowiecznej
W ramach Festiwalu Katharsis zapraszamy na towarzyszący cykl warsztatów kaligraficznych „Littera divina”. To trzy spotkania ze średniowiecznymi stylami pisma inspirowanymi tematyką tegorocznych koncertów festiwalu. Warsztaty poprowadzi Daniel Dostal (Signum et Imago).
W piątek 11 października przyjrzymy się biblijnej historii proroka Daniela. Naszym źródłem będzie wywodzący się z hiszpańskiego klasztoru Santo Domingo de Silos bogato ilustrowany kodeks znany jako Silos Beatus. Będzie to okazja do zapoznania się z tajemniczym pismem wizygockim i sztuką mosarabską. Zapierające dech w piersiach przedstawienia proroka Daniela czy króla Nabuchodonozora wprowadzą nas w świat wieczornego spektaklu.
W sobotę wychodząc od będącego inspiracją koncertową manuskryptu Bodmera przyjrzymy się genezie i ewolucji stylu, który, jak pisał Władysław Semkowicz „w swym triumfalnym pochodzie od Atlantyku po wschodnie krańce Polski i Węgier owładnie ręce piszącej ludzkości” i stał się fundamentem piśmiennictwa łacińskiego – minuskuły karolińskiej. Kształty liter zaczerpniemy z osobistego Vademecum jednego z najwybitniejszych przedstawicieli renesansu karolinskiego Walahfrida Strabona. Zbadamy również jak litery minuskuły karolińskiej wyewoluowały w kierunku tzw. minuskuły romańskiej. Naszą opowieść wzbogacą fragmenty literackie najwybitniejszych twórców renesansu karolińskiego.
W niedzielę zapraszamy na spotkanie z kursywą gotycką i postacią najwybitniejszego francuskiego poety doby średniowiecza – Franciszka Villona.
Naszą inspiracją będzie jeden z pierwszych rękopisów „Wielkiego Testamentu” , przechowywany obecnie w Sztokholmskiej Bibliotece Królewskiej. Podczas zajęć uczestnicy będą mieli okazję poznać technikę pisma, zaskakujące dzisiejszego odbiorcę kształty liter, odkrywając jednocześnie fascynujący, pełen tajemnic i nieoczywistych zwrotów, życiorys Villona, którego okruchy poeta odsłania przed nami w swoich dziełach. Poznamy również Paryż jego czasów – tętniący życiem labirynt wąskich uliczek skrytych w cieniu monumentalnych gotyckich budowli. Warsztaty wzbogacą fragmenty twórczości Villona, które staną się inspiracją do tworzenia własnych, kaligraficznych kompozycji.
Nawet jeśli nie posiadacie żadnego doświadczenia kaligraficznego, dzięki wskazówkom prowadzącego i odpowiednio dobranym materiałom szkoleniowym, bardzo szybko wejdziecie w świat litery gotyckiej. Zapewniamy wszystkie materiały i narzędzia. Koszt udziału w warsztatach wynosi 250 zł. W piątek 11 października warsztaty będą się odbywać w g. 17 – 19, a w sobotę i niedzielę 10 – 14.
FORMULARZ ZGŁOSZENIA NA WARSZTATY
W wiadomości zwrotnej napiszemy Ci czy zakwalifikowałeś / zakwalifikowałaś się do grupy warsztatowej. Liczebność grupy jest ograniczona, więc decydować będzie kolejność zgłoszeń.